O tym, że wózki widłowe odgrywają coraz większą rolę w branży transportowej chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Pojazdy te w dużej mierze zrewolucjonizowały rynek logistyczny, ułatwiając prace w magazynach, hurtowniach czy w wielu różnego rodzaju firmach produkcyjnych. Wózki widłowe najczęściej są używane do transportu towarów oraz do załadunku samochodów dostawczych.
Pierwsze wózki widłowe zaczęły pojawiać się na rynku w latach dwudziestych ubiegłego stulecia. Początkowo były wykorzystywane głównie do transportu bliskiego. Obecnie te podnośnikowe pojazdy znajdują zastosowanie nie tylko w branży transportowej – mogą być stosowane również przy pracach prowadzonych na placach budowy.
Rodzaje wózków widłowych
Wózki widłowe można podzielić na trzy główne kategorie, które związane są z rodzajem zastosowanego napędu. Najbardziej popularne wydają się być pojazdy z napędem spalinowym – charakteryzują się one dość dużą mocą i są odporne nawet na większe obciążenia. Poza tym, wyróżnia się także wózki o napędzie gazowym oraz elektrycznym. Pojazdy te doskonale sprawdzają się w fabrykach, magazynach oraz w wielu innych pomieszczeniach zamkniętych.
Podział ze względu na napęd nie jest jedynym kryterium klasyfikacji wózków widłowych. Możemy także wyróżnić wózki ze względu na cechę eksploatacyjną (wózki podnośnikowe, kontenerowe, skrętne, wielokierunkowe czy podwieszane) oraz różniące się od siebie sposobem kierowania (wózki widłowe prowadzone, podestowe, wyposażone w fotel, zdalnie sterowane).
Zastosowanie wózków widłowych
Jeszcze do niedawna zastosowanie wózków widłowych było kojarzone głównie z pracami typowo magazynowymi. Dzisiaj pojazdy te odgrywają bardzo ważną rolę w transporcie i spedycji, a co więcej, pracy bez niech jest w stanie sobie wyobrazić zdecydowana większość kierowników hipermarketów czy hurtowni. Wózki widłowe stanowią uniwersalne i precyzyjne urządzenia wspomagające i przyspieszające pracę nie tylko przy czynnościach magazynowych, ale także montażowych (wózki podnośnikowe).