Trudno wyobrazić sobie łazienkę bez lustra. Osoby urządzające to pomieszczenie mają do wyboru szeroką gamę rozmiarów, kształtów i stylów luster. Decyzja o zakupie konkretnego modelu może wiązać się, zatem z ogromnym dylematem. Podpowiadamy, jakimi kryteriami kierować się wybierając lustro łazienkowe.

Rozmiar lustra

Wybierając rozmiar swojego lustra, powinniśmy rozważyć nie tylko jego funkcje, ale także odpowiednie proporcje. Aby uzyskać wyważony wystrój dopasujmy rozmiar lustra do wymiarów pomieszczenia i wymiarów umywalki, która z reguły znajduje się pod nim. Zazwyczaj lusterka kosmetyczne nie są szersze, niż sama umywalka, choć istnieją pewne wyjątki.

Powszechnie obowiązującym podejściem jest idealne zgranie rozmiaru lustra i szerokości umywalki.
Oczywiście jest to o wiele łatwiejsze dzięki istnieniu luster o niestandardowych rozmiarach. Czasami, bowiem trudno znaleźć lustro o szerokości danej umywalki.

Pojedyncze, podwójne, a może potrójne?

W wielu łazienkach blat łazienkowy jest obecnie bardzo szeroki. W jego obrębie znajdują się niekiedy dwie umywalki. Możemy zamówić lustro, które będzie na tyle szerokie, aby było proporcjonalne do szerokości blatu. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby umieścić obok siebie kilka wąskich lusterek, zamiast jednego szerokiego.

Wykorzystanie z kilku wysokich i wąskich luster może uwydatnić wysokość przestrzeni. To bardzo dobre rozwiązanie w przypadku wysokich sufitów. Z kolei użycie jednego, dużego lustra otwiera pomieszczenie i powiększa je, odbijając w większym stopniu przeciwległe ściany łazienki. Ostatecznie wybór sprowadza się do osobistych preferencji.

Szafki z lustrem

W niemal każdym sklepie z wyposażeniem łazienkowym znajdziemy specjalne szafki łazienkowe z lustrem znajdujących się na ich drzwiczkach. To dobra opcja do niewielkich łazienek, gdy potrzebujemy dodatkowego miejsca do przechowywania. Szafka lustrzana Astor znajdująca się w ofercie hurtowni internetowej MateoMarket.pl posiada nawet wbudowane oświetlenie, które poprawia komfort korzystania z lustra. To przykład wielofunkcyjnych rozwiązań, które oszczędzają przestrzeń.