Musimy pamiętać, że instalacja elektryczna w domu będzie w pełni sprawna i bezpieczna tylko wtedy, gdy zostanie odpowiednio wykonana. Niestety motywowani chęcią zaoszczędzenia, często decydujemy się na samodzielne wykonanie prac, co kończy się błędami i usterkami, które znacznie obniżają funkcjonalność i efektywność całej instalacji.

Instalacje elektryczną tworzy sieć niskiego napięcia będąca układem przewodów w budynku wraz ze sprzętem elektroinstalacyjnym, zaczynający się na zaciskach wyjściowych wewnętrznej linii zasilającej w złączu, a kończący się w gniazdkach wtyczkowych, wypustach oświetleniowych oraz zainstalowanych na stałe odbiornikach energii elektrycznej. Całość tej instalacji ma na celu dostarczanie energii elektrycznej lub sygnałów elektrycznych do specjalnych odbiorników. Właśnie dlatego wszystko musi być wykonane perfekcyjnie.

Złe poprowadzenie kabli

W instalacji prowadzenie kabli musi przebiegać w jednej płaszczyźnie, w prostej linii – pionowej lub poziomej. Dzięki temu podczas późniejszego remontu, będziemy dobrze wiedzieć, gdzie znajdują się kable i unikniemy ich przypadkowego przecięcia bądź porażenia prądem. Ukośnie ułożone przewody wciąż spotykane są w starszych instalacjach elektrycznych, które są awaryjne i niebezpieczne.

Niewłaściwe uziemienie

Uziemienie instalacji polega na odprowadzaniu do gruntu niebezpiecznego napięcia, które może się pojawić na obudowach urządzeń RTV i AGD. Chroni to użytkowników przed ewentualnym porażeniem prądem. Uziemienie jest zatem niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa w użytkowaniu sprzętów domowych. Co więcej, niektóre elementy i części rozdzielnic elektrycznych mogą nie działać prawidłowo w instalacji elektrycznej niewyposażonej w uziom. Chodzi np. o ograniczniki przepięć. Występują dwa rodzaje uziemień – fundamentowe, czyli stalowy pręt lub płaskownik zamontowany w dolnej części ławy fundamentowej i połączony z prętami, które stanowią jego zbrojenie oraz otokowe, które polega na wbiciu pręta lub bednarki w wykopie umieszczony obok budynku.

Fachowiec

Te dwie kwestie to tylko początek listy problemów, jakie wiążą się z kładzeniem instalacji elektrycznej. Potrzeba nam też odpowiedniej ilości gniazdek, moc przyłączeniowa i właściwy podział obwodów elektrycznych. Najlepiej więc zatrudnić doświadczonego fachowca, jak elektryk Kraków, który zwyczajnie wie, co należy zrobić, aby nasz dom był bezpieczny.