Wśród narzędzi, których nie powinno zabraknąć w żadnym warsztacie, zarówno profesjonalnym, jak i przydomowym znajdują się kombinerki. To specjalny rodzaj szczypiec. Te narzędzia ręczne są niezwykle uniwersalne. Można je zastosować w rozmaitych sytuacjach i przy różnych pracach. Przydają się, zwłaszcza gdy chcemy coś chwycić lub przyciąć. Kombinerki występują w różnych formach, również bardzo wyspecjalizowanych. Wybierając te narzędzia należy dopasować je do swoich potrzeb.
Na czym polega uniwersalność kombinerek?
Głównym zadaniem kombinerek jest przytrzymywanie różnych przedmiotów, ale to nie jedyna możliwość wykorzystania tych szczypców. Można użyć je z powodzeniem do przecinania drutów i przewodów oraz ściągania z kabli warstwy izolacyjnej. Ich cechą charakterystyczną są płaskie i proste szczęki oraz zaokrąglony otwór, znajdujący się w środkowej części chwytnej. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że może on mieć praktyczne zastosowanie. Z łatwością uchwycimy nim przedmioty o kulistym lub walcowatym kształcie. Najbliżej rękojeści kombinerek znajduje się natomiast zaostrzona część służąca do przecinania np. drutu. Należy wspomnieć, że na wewnętrznej części szczęk umieszczone są specjalne bruzdy. Dzięki nim możemy pewniej chwycić, nawet bardzo gładki przedmiot. Bruzdy uniemożliwiają jego wyślizgnięcie się z uchwytu.
W sklepie mateomarket.pl znajdziemy mnóstwo modyfikacji tradycyjnych kombinerek. Przykładem są kombinerki wydłużone, które mogą być proste lub odgięte. Mają one dłuższe szczęki i zazwyczaj nie posiadają otworu w swojej roboczej części. Sprawdzają się w przypadku chwytania niewielkich elementów. Możemy również użyć ich w ciasnych, problematycznych przestrzeniach, gdzie nie mamy zbyt dużego pola manewru.
W trudno dostępnych miejscach warto wykorzystać również szczypce płaskie albo okrągłe. Posiadają one wydłużoną i dosyć wąską część roboczą. Dzięki temu możemy wykonywać za ich pomocą bardzo precyzyjne czynności. Tego rodzaju szczypce wykorzystywane są głównie do chwytania oraz zakrzywiania drutów. Ich podstawową rolą jest chwytanie. W związku z tym z reguły nie posiadają one części tnącej.